Ką tik pro Lietuvos kino lauką praūžė didžiausia metų šventė – „Sidabrinė gervė 2026“. Visa Lietuvos kino bendruomenė – kūrėjai, aktoriai, prodiuseriai, kritikai ir daugybė kitų kino industrijos profesionalų – sugūžėjo į Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertų salė sužinoti, kurie filmai šiais metais buvo reikšmingiausi.
Apdovanojimų ceremoniją atidarė Plungės kultūros centro simfoninis orkestras, kuriam dirigavo Paulius Lygnugaris, o visos šventės vairą laikė nuostabus vedėjų duetas – žurnalistas ir laidų vedėjas Rytis Zemkauskas bei televizijos ir radijo laidų vedėja, visuomenininkė Eglė Kernagytė-Dambrauskė.
Pirmą vakaro nominaciją už kino kultūros sklaidą pelnė Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekininkė, vietinio kino būrelio vadovė – Renata Miškienė. Visai netrukus buvo įvertinti ir jaunieji kino kūrėjai. Geriausio studento darbo apdovanojimą pelnė Eglės Razumaitės ir Linetos Lasiauskaitės filmas „Signalo kelias“. Simboliška, kad visi šios kategorijos nominantai buvo Nacionalinės kino mokyklos (KIMO) studentų darbai.
Vienu ryškiausių vakaro favoritų tapo Aistės Žegulytės filmas „Dulkės, kaulai ir stebuklai“. Filmas laimėjo geriausio dokumentinio filmo kategorijoje, o kartu pelnė ir tris svarbius profesinius apdovanojimus: Gediminas Jakubka buvo įvertintas už kompozitoriaus darbą, Vytautas Katkus – už operatoriaus darbą, o Danielius Kokanauskis – už montažą. Tai buvo vienas daugiausiai statulėlių surinkusių vakaro kūrinių.
Geriausios pagrindinės aktorės apdovanojimas atiteko Ulai Liagaitei už Danutės vaidmenį filme „Danka“. Šis laimėjimas ypatingas tuo, kad „Danka“ tapo aktorės debiutu kine. Na, o geriausio pagrindinio aktoriaus apdovanojimas atiteko Šarūnui Zenkevičiui už vaidmenį filme „Siena“.
Geriausio scenarijaus autoriais pripažinti Vytautas Katkus ir Marija Kavtaradzė už filmą „Svečias“. Tai jau buvo ženklas, kad vakaro pabaigoje šio filmo vardą dar girdėsime ne kartą. Tačiau ceremonijai artėjant prie kulminacijos, legendinė aktorė Vaiva Mainelytė pristatė „Auksinės gervės“ apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus. Jis atiteko režisieriui Gyčiui Lukšui – vienam svarbiausių Lietuvos kino kūrėjų, kurio darbai dešimtmečius formavo nacionalinio kino veidą.
O vakaro pabaiga priminė vienas įdomiausių pastarųjų metų „Sidabrinių gervių“ kovų. Kadaise dėl pagrindinio prizo atkakliai varžėsi Jurgio Matulevičiaus ir Karolio Kaupinio filmai, o šiemet daug dėmesio taip pat sulaukė keli ryškus pretendentai. Vis dėlto galutinį žodį tarė komisija – geriausio metų filmo statulėlę atiteko Vytauto Katkaus filmui „Svečias“. Po scenarijaus ir režisūros apdovanojimų šis laimėjimas tapo logiška ir labai pelnyta vakaro kulminacija bei galutiniu Katkaus triumfu „Sidabrinė gervė 2026“ apdovanojimuose.
Visų „Sidabrinė gervė 2026“ nugalėtojų sąrašas
Apdovanojimas už kino kultūros sklaidą – Renata Miškienė;
Metų geriausias studento darbas – „Signalo kelias“ (rež. Eglė Razumaitė, prod. Lineta Lasiauskaitė, Plopsas, LMTA Nacionalinė kino mokyklą (KIMO));
Metų geriausias animacinis filmas – „Pasaulių sutvėrimas“ (rež. Kristina Buožytė, Vitalijus Žukas, prod. Kristina Buožytė, Vitalijus Žukas, Natrix Natrix);
Metų geriausias trumpametražis kino filmas – „Po fentanilio“ (rež. Rinaldas Tomaševičius, prod. Lineta Lasiauskaitė, Plopsas);
Metų geriausias grimo dailininko darbas – Jurgita Globytė („Badautojų namelis“);
Metų geriausias kostiumų dailininko darbas – Monika Vėrbaitė („Badautojų namelis“);
Metų geriausias kino dailininko darbas – Nerijus Narmontas („Kinų jūra“);
Metų geriausias mažumos bendros gamybos kino filmas – „Traukiniai“ (rež. Maciej J. Grygas, liet. prod. Rasa Miškinytė, prod. Vita Želakevičiutė);
Metų geriausias garso režisieriaus darbas – Saulius Urbanavičius („Traukiniai“);
Metų geriausias kompozitoriaus darbas – Gediminas Jakubka („Dulkės, kaulai ir stebuklai“);
Metų geriausias operatoriaus darbas – Vytautas Katkus („Dulkės, kaulai ir stebuklai“);
Metų geriausias montažo režisieriaus darbas – Danielius Kokanauskis („Dulkės, kaulai ir stebuklai“);
Metų geriausias antraplanis aktorės vaidmuo – Urtė Povilauskaitė („Siena“);
Metų geriausias antraplanis aktoriaus vaidmuo – Roman Lutskyi („Renovacija“);
Metų geriausias aktorės vaidmuo – Ula Liagaitė („Danka“);
Metų geriausias aktoriaus vaidmuo – Šarūnas Zenkevičius („Siena“);
Metų žiūroviškiausias filmas – „Šeima į gamtą“ (rež. Marius Rimkus, prod. Dagnė Puodžiūnaitė, Rokas Vabalas, Lukas Karpovičius);
Metų geriausias scenarijaus autorius – Vytautas Katkus, Marija Kavtaradzė („Svečias“);
Metų geriausias ilgametražis dokumentinis kino filmas – „Dulkės, kaulai ir stebuklai“ (rež. Aistė Žegulytė, prod. Uljana Kim, Migla Butkutė, Christophe Audeguis, Dominique Marzotto, Lionel Ariel Guedj, Roberts Vinovskis, Dominiks Jarmakovičs);
Metų geriausias režisieriaus darbas – Vytautas Katkus („Svečias“);
Apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus „Auksinė gervė“ – Gytis Lukšas;
Metų geriausias ilgametražis vaidybinis kino filmas – „Svečias“ (rež. Vytautas Katkus, prod. Marija Razgutė, Brigita Beniušytė, M-Films).